Muszę przyznać, że nie planowałam tego wpisu ani też nie spodziewałam się, że potrawy z kimchi mogą ciągle w Polsce cieszyć się tak dużym zainteresowaniem. Ten przepis jest nieco luźny i na oko, łamie też przyjęte konwencje. Oryginalnie bibimbap to koreańska miska składająca się z warzyw ułożonych na ryżu, bokumbap zaś to przygotowywany w domach smażony ryż z kimchi. No, ale do rzeczy – zróbmy coś szybkiego i prostego. Gotowi na koreańskie danie z kimchi?

Kimchi – a co to jest i z czym to się je?
Zacznijmy od tego, czym jest kimchi? Kimchi to nic innego jak azjatycka wersja kiszonki, możemy trochę naciągnąć rzeczywistość i napisać, że to taka koreańska kapusta kiszona. Źródłowy przepis to mieszanka kiszonychi/lub fermentowanych warzyw w kleiku ryżowym. Głównym i nieodzownym 
składnikiem kimchi jest kapusta pekińska, nie rzadko też rzepa, ogórki, czosnek, cebula, papryka czy nawet owoce morza lub anchois.
Kimchi oprócz kwaśnego, charakterystycznego dla kiszonek smaku jest też niebywale ostre. Pikantność zawdzięcza używanym do przygotowania
ostrych papryczek, w tym głównie ostrej papryki chilli gochugaru.
Składniki na koreańskie danie z kimchi:
  • ryż dla dwóch osób
  • ok. pół szklanki kimchi
  • mała cebula (dymka, szalotka, czerwona)
  • ząbek czosnku
  • pół łyżeczki startego korzenia imbiru
  • łyżka oleju
  • łyżka syropu z agawy lub dowolnego płynnego słodzidła
  • ziarna sezamu i zielenina do podania
    • oraz warzywa, mogą być: marchewka, cukinia, grzyby (pieczarki, boczniaki lub inne), papryka
    • przyda się także porcja białka do uzupełnienia dania: tofu, soczewica lub inne.
Jak zrobić koreański bokubamb?
  1. Ugotuj ryż.
  2. Odciśnij kimchi i pokrój na drobne kawałki. Zalewę pozostaw.
  3. Cebulę posiekaj, czosnek i imbir zetrzyj dokładnie.
  4. Na patelni umieść cebulę na oleju, kiedy delikatnie zmięknie dodaj czosnek i imbir. Wymieszaj.
  5. Następnie dodaj kimchi. Mieszając przesmażaj, aż kapusta zrobi się przeźroczysta. Na patelnie wsyp ugotowany ryż. Jeśli lubisz bardzo ostre smaki, dodaj sok z kimchi – a jeśli jesteś zwolennikiem łagodniejszych wersji, zalewę z kimchi zamień na wodę.
  6. Na koniec dopraw danie do smaku – ja proponuję odrobinę słodyczy dla przełamania całej kompozycji.
Jak zrobić koreański bibimbap?
  1. Warzywa podziel na części: pokrój, posiekaj lub zetrzyj.
  2. Te, które wymagają obróbki cieplnej przez kilka chwil blanszuj na patelni.
  3. Te, które chcesz podać na surowo zamocz w zimnej wodzie – dzięki temu nabiorą chrupkości i apetycznego koloru.
  4. Na przygotowanym wcześniej ryżu układaj obok siebie poszczególne składniki tak, żeby ich kolory ładnie się uzupełniały.
  5. Danie podawaj posypane świeżymi ziołami i prażonym sezamem.
Kilka wskazówek ode mnie:
  • Moje ulubione sposoby przygotowania takich warzyw to… kilka ruchów przy użyciu obieraczki do warzyw. Dzięki temu mamy paski cukinii czy marchewki, które nie tylko atrakcyjnie wyglądają, ale przede wszystkim błyskawicznie nabiorą ciepła i miękkości.
  • Warzywa lubią przyprawy, ale nie przesadźmy z nimi – pamietajmy, że ryż będzie wyraźnie kwaśny i pikantny.
  • Zwróć uwagę na olej – jego smak i jakość może się przełożyć na finalny efekt potrawy bardziej niż myślisz. Smażyć powinniśmy w tłuszczach o wysokiej temperaturze dymienia, ale tutaj jeśli szybko blanszujemy tylko warzywa, możemy użyć oliwy z oliwek, oleju arachidowego a nawet sezamowego nie tłoczonego na zimno.
  • Przygotowanie warzyw warto zacząć od… grzybów. Nie potrzebujemy do ich smażenia tłuszczu! Układamy na suchej patelni a po chwili, kiedy puszczą wodę, dodajemy kilka kropel sosu sojowego – dzięki temu dodatkowo wzmacniamy smak umami i nadajemy im głębokiego koloru.
  • Niektóre warzywa, jak np. rzodkiewka, świetnie zamarynuje się w owocowym occie – malinowy, z czerwonego wina to moje ulubione wersje.
  • Jeśli ryż i tak wyjdzie zbyt ostry dla Was, możecie dodać do niego odrobine mleczka kokosowego, które nie jest rodzimym składnikiem przepisu na ten rodzaj potrawy, ale fajnie łagodzi smak gochugaru.